V loňském roce jsme vytvářeli firemní vizuální styl pražské cateringové společnosti Bohemia Párty Servis. Měli jsme za úkol navrhnou nové firemní logo, prvky firemní identity a webovou prezentaci. Postup při vytváření návrhů a jejich finalizace nám poslouží jako pěkná případová studie vzniku nové firemní identity.
Jako první krok je (kromě rozhovorů s klientem, samozřejmě) nutné si zmapovat prezentace firem podnikajících ve stejném oboru. Obvykle je kromě tuzemské konkurence přínosné podívat se především jak to dělají v zahraničí. V tomto případě, k mému velkému překvapení, tomu ale tak nebylo.
Velmi mne překvapila nízká úroveň zahraničních prezentací. Vybral jsem zde ty lepší, ale přesto — většinou jsou to nicneříkající, neutrální symboly. Často pouze typografické řešení (především v USA). Barevnost většinou chladná. Logo pouze v šedé je podle mne vyložená chyba (leda by ten „smutek“ doháněli okolními barevnými motivy, ale to v tomto případě neudělali).
Pojďme tedy na české firmy. Zde již je situace lepší. Sice také kolísající úroveň. Ale dají se tu najít loga nepostrádající osobitý přístup grafika (Stones, Delicatering) a zároveň mající vztah k oboru (Party Styl, Zátiší, Plural). Spousta dalších jich je ovšem „odpad“. Barevnost českých log je pestrá, tvůrci se nebáli experimentů.
Následně jsme již mohli zpracovat doporučení čím se řídit při návrhu nového loga a odprezentovat jej klientovi. Zde je:
Preferujeme logo sestávající se z piktogramu a typografického doplňku. Piktogram by pokud možno měl vyjadřovat lapidárně čím se firma zabývá, ovšem kvůli zapamatovatelnosti a jednoduchosti budoucích aplikací zůstat co nejjednodušší. Především bych se vyhnul zprofanovaným názorným symbolům světovosti (globus), pražskosti (silueta Hradu), vznešenosti (koruna), polopatickým znázorněním (talíř s příborem).
Nabízí se symbol nějakého ovoce, zeleniny, jídla, ale možná bych hledal ještě dál — symbol vzniklý z nějakého typického koření (vanilka) nebo ještě dál — květina (orchidej, lotos), list (nabízí se lipový list k názvu Bohemia — ale tím si nejsem v tuto chvíli jistý, zda to není příliš prvoplánové). Něco, co budí pocit lehkosti, dobré nálady, čistoty, může být i lehce odvázané… Mluvili jsme o siluetě Vily Riviera. Je to varianta, ale… zde bych souhlasil s názorem: vytvořit samostatný symbol a vlastní logo firmy nesvazovat budovou.
Co se týče typografie — samozřejmě se nabízí nějaká forma scriptu (viz. loga Banquet, Abaris, Zátiší, Royal PS), ale protože jsme mluvili o nepřezdobenosti, dopručil bych spíš některé moderní bezpatkové písmo, pokud script, tak opět některý moderní, hodně zjednodušený.
Dále by bylo potřeba vytvořit také kompaktní formu, která by se dala použít do čtvercových a kruhových (či oválných) prostorů — nejspíše piktogram doplněný o písmena BPS pro jednoznačnou identifikaci firmy.
Z Vašich dříve používaných symbolů se obávám, že nepůjde použít nic. Možná případně symbol lístečku na konci linky.
Doporučení k barevnosti
Není potřeba se nijak omezovat, můžeme zůstat v obecné psychologii působení barev. Předvybraná barevná kombinace oranžová a tmavě šedá se mi jeví jako vhodná. Šedá je neutrální, oranžová je slavnostní, vyvolává pocit radosti, je spojena s představou slunce, tepla, bohatství, zlata, úrody. Je názor, že je to „sytá“ barva, ale myslím, že není účelem Vašeho loga vyvolávat pocit hladu 🙂 Navíc tyto primární barvy půjdou dobře kombinovat s výraznou barevností jídel a dekorací. Jako doplňkové barvy potom můžeme volit mezi modrými, zelenými, tyrkysovými, červenými tóny — výběr bude velký.
Konkrétně pro Vaši společnost:
vytvoření tří „produktů“
— kompletní verze loga (symbol a celý název)
— kompaktní verze (symbol a počáteční písmena)
— doplňkové logo s budovou
se mi jeví jako optimální řešení.
Rozhodně bych se ovšem rád vyhnul příliš návodným symbolům a přezdobenosti (jako extrém: Royal Party Servis).
Tolik rešerše a doporučení pro klienta. V dalším díle si ukážeme návrhy a realizaci projektu.
Nejnovější komentáře